Osnovna škola Nad lipom

Aktivnosti učeničke zadruga Lipa

Školska godina 2016/2017

Učenička zadruga "Lipa" ove je školske godine radila u 4 sekcije, koje su vodila 4 voditelja s ukupno 25 članova.
Već uobičajeno prezentiranje radova u prostoru škole imalo je dvojaku svrsishodnost - dekoraciju školskog prostora blagdanskim ugođajem, ali i prikaz rada za roditelje koji su sve radove mogli kupiti.

Tijekom školske godine 2016./2017. zadruga je sudjelovala u različitim aktivnostima: Božićno-novogodišnja prodajna izložba - Knjižnica Vladimir Nazor, Božićno-novogodišnja prodajna izložba u prostoru škole, ARTOMAT, sajam nekonvencionalih umjetničkih predmeta u Domu hrvatskih likovnih umjetnika, 15. smotra učeničkih zadruga grada Zagreba, Markov sajam, Zaštita okoliša: Promoviranje korištenja platnenih vrećica za kupovinu, Izrada didaktičkog materijala od otpada, Osposobljavanje i usavršavanje zadrugara i voditelja: Predavanja i radionice HUUZ-a za voditelje, Radionice za zadrugare u školi - bojanja i glaziranje keramike, Humanitarna djelatnost: Đeparac za put zadrugara u Njemačku (Erasmus), Novačane nagrade za 12 zadrugar

Novčane nagrade za višegodišnji doprinos radu zadruge dobilo je 12 učenika i učenica koji su ove školske godine završili školovanje u našoj školi

Učenička zadruga "Lipa" ima i četiri sekcija: keramičarsku (voditeljica Đurđica Petrović, prof.), likovno-kreativnu voditeljica Ivana Torjanac Matas, prof.), Ze-Ge kutak(voditeljica Ljerka Horvat Širanović, prof.), Sekcija izrade nakita i ukrasa (Elizabeta Šujster, prof.)rad s drvnim materijalom (voditelj Krunoslav Vlahović, prof,).

Keramičarska sekcija

Tijekom ove školske godine u rad sekcije je uključeno petero učenika.
Rad u sekciji provodi se jednom tjedno po jedan školski sat.
Učenici su se uključivali u različite faze rada s glinom. Oblikovali su, obrađivali, bojali i ukrašavali srca, posude te izrađivali mozaik slike od ostataka keramike.
Članovi sekcije sudjelovali su i u postavljanju izložbi u knjižnici i školi te u prodaji proizvoda.

Likovno-kreativna sekcija

U radu likovne sekcije ove školske godine sudjelovalo je 6 učenika, a plan i program sekcije je u cijelosti realiziran kroz 37 nastavnih sati.
Učenici su izrađivali ukrasne i uporabne te čestitke od različitih materijala.
Sa svojim radovima učenici su sudjelovali na prodajnim izložbama u školi, knjižnici "Vladimir Nazor", Europskom tjednu mobilnosti, smotri učeničkog zadrugarstav i Markovom sajmu.

Sekcija ZeGe kutak

U rad sekcije ove je školske godine bilo uključeno 6 učenika. Rad u sekciji se provodio jednom tjedno po jedan školski sat.
Tema sekcije je Zagreb i zagrebačka etno eko baština i tradicija. Sekcija je edukativna - upoznavanje kulturne baštine grada, eko - korištenje otpadne ambalaže i materijala za izradu i etno - svi predmeti su stilizirani šestinskim šarama i bojama.

Sekcija rada s drvnim materijalom

U sekciju je ove školske godine bilo uključeno 7 učenika, a Plan i program je u potpunosti realiziran kroz 35 nastavnih sati. Učenici su u okviru ove sekcije usvajali rad s drvnim materijalom i materijalom potrebnim za obradu i pripremu drvnog materijala.
Kroz radionicu su uz usmjeravanje, vodstvo i pomoć kreirali i izrađivali didaktičk igru – Igra pamćenja

Školska godina 2015/2016

Učenička zadruga "Lipa" ove je školske godine radila u pet sekcija, koje je vodilo pet voditelja s ukupno 31 članom. Osim stalnih članova brojni su i suradnici, od učenika, profesora do roditelja.
Tijekom školske godine 2015./2016. zadruga je sudjelovala u različitim aktivnostima: Božićno-novogodišnja prodajna izložba - Knjižnica Vladimir Nazor, Božićno-novogodišnja prodajna izložba u prostoru škole, Božićno-novogodišnja prodajna izložba - OŠ Alojzije Stepinac, Prodaja radova u Zagrebačkoj banci u Samoboru, 14. smotra učeničkih zadruga grada Zagreba, Markov sajam, Zaštita okoliša: Promoviranje korištenja platnenih vrećica za kupovinu, Prikupljanje papira, plastike i starih baterija, Izrada didaktičkog materijala od otpada
Novčane nagrade za višegodišnji doprinos radu zadruge dobilo je sedam učenika i učenica koji su ove školske godine završili školovanje u našoj školi.
Članovi sekcije sudjelovali su i u izradi šestinskih lutkica. S lutkicama je zadruga sudjelovala na 14. smotri učeničkih zadruga grada Zagreba i osvojila 2. mjesto.

Učenička zadruga "Lipa" ima i četiri sekcija: keramičarsku (voditeljica Đurđica Petrović, prof.), likovno-kreativnu voditeljica Ivana Torjanac Matas, prof.), sekciju izrade didaktičkog materijala (voditeljica Ljerka Horvat Širanović, prof.) i sekciju izrade nakita (voditeljica Elizabeta Šujster,).

Veziljska sekcija

U rad veziljske sekcije školske godine 2015./2016. bilo je uključeno 6 učenika.
Tijekom školske godine na sekciji su rađene platnene torbe bodom ovijenca, s motivima tradicijskih drvenih igračaka iz Hrvatskog zagorja, šestinskim motivima, licitarskim srcima i motivima grada Zagreba.

Keramičarska sekcija

Tijekom ove školske godine u rad sekcije je uključeno petero redovnih učenika. Rad u sekciji provodi se jednom tjedno po jedan školski sat.
Oblikovali smo, obrađivali, bojali i ukrašavali srca, posude te izrađivali mozaik slike od ostataka keramike. Izradu lutkica članovi sekcije prezentirali su na i na Smotri.

Likovno-kreativna sekcija

U radu likovne sekcije ove školske godine sudjelovalo je 4 učenika, a plan i program sekcije je u cijelosti realiziran kroz 35 nastavnih sati.
Učenici su izrađivali zvončiće, kuglice, anđele, snjegoviće, djeda božičnjaka te čestitke, oblikovali i oslikavali licitarska srca, izrađivali zvečke, pisanice raznih motiva, lutkice od eko otpada imobile.
Sa svojim radovima učenici su sudjelovali na prodajnim izložbama u školi, knjižnici "Vladimir Nazor", Europskom tjednu mobilnosti, smotri učeničkog zadrugarstava i Markovom sajmu.

Sekcija ZeGe kutak

ZeGe kutak naziv je lutkarske radionice pričaonice. U radu ove sekcije ove je školske godine bilo uključeno 6 učenika. Rad u sekciji se provodio jednom tjedno po jedan školski sat. Tema sekcije je Zagreb i zagrebačka etno eko baština i tradicija.
Sekcija je edukativna (lutke, kratke priče - igrokazi), eko (izrada lutki od otpadne ambalaže i materijala) i etno (sve lutke su stilizirane šestinskim šarama i bojama).

Sekcija izrade nakita i ukrasa

U sekciju je ove školske godine bilo uključeno 7 učenika Plan i program je u potpunosti realiziran kroz 35 nastavnih sati. Učenici su uvježbavali izradu nakita i ukrasa od kamenčića, drvenih i plastičnih perlica na sajli i žici, gline i fimo mase.

Školska godina 2014/2015

Učenička zadruga "Lipa" ove je školske godine radila u 5 sekcije, koje je vodilo 5 voditelja s ukupno 30 članova.
Zahvaljujući donaciji obitelji Munger Zadruga je tiskala kalendar za 2015. godinu.
Ove školske godine po odluci zadružnog odbora i prema Kurikulumu Zadruge organiziran je jednodnevni izlet u Oroslavje i Krapinu na kojemu je bilo 30 zadrugara.
Tijekom školske godine 2014./2015. zadruga je sudjelovala u različitim aktivnostima: Europski tjedan mobilnosti, prodaja radova povodom Integriranog dana, prodajna izložba u knjižnici Vladimir Nazor, kao i u Hrvatskoj udruzi učeničkog zadrugarstva u Dalmatinskoj ulici, uskršnja prodajna izložba u školi, prodajna izložba u Trgovačkom obrtu, prodaja radova u Zagrebačkoj banci u Samoboru, suradnja s Udrugom za Svjetski dječji parlament, 13. smotra učeničkih zadruga grada Zagreba, Markov sajam, završna izložba povodom Dana škole, donacija za pretplatu na dječji časopis "Prvi izbor", izrada i doniranje poklona za potrebe škole, promoviranje korištenja platnenih vrećica za kupovinu, prikupljanje papira, plastike i starih baterija, izrada didaktičkog materijala od otpada
Novčane nagrade za višegodišnji doprinos radu zadruge dobilo je šest učenika i učenica koji su ove školske godine završili školovanje u našoj školi.

Učenička zadruga "Lipa" ima pet sekcija: keramičarsku (voditeljica Đurđica Petrović, prof.), likovno-kreativnu voditeljica Ivana Torjanac Matas, prof.), veziljsku sekciju (voditeljica Kristina Peklić, prof., sekciju izrade didaktičkog materijala (voditeljica Ljerka Horvat Širanović, prof.) i sekciju izrade nakita (voditeljica Elizabeta Šujster,).

U rad Veziljske sekcije bilo je uključeno 6 učenika - zadrugara. Unatoč smanjenoj satnici veziljska je izradila mnogo vezenih motiva na platnenim torbama, rađenih bodom ovijenca, a sadržajno su bili vezani uz motive tradicijskih drvenih igračaka iz Hrvatskog zagorja, šestinskim motivima i licitarskim srcima. Vrlo lijepi vezene motivi, većinom cvijetni i izrađeni bodom ovijenca, izrađivani su i na stolnjacima i nadstolnjacima.

U rad Keramičarske sekcije bilo uključeno 5 učenika. Rad u sekciji se provodio jednom tjedno po jedan školski sat. Tako su članovi sekcije oblikovali, obrađivali, bojali i ukrašavali srca i različite posude te izrađivali mozaik slike od ostataka gline.

U rad Likovno - kreativne sekcije ove školske godine sudjelovalo je 6 učenika, a plan i program sekcije je u cijelosti realiziran kroz 37 nastavnih sati, 2 sata više od planiranog.
Učenici su izrađivali ukrasne i uporabne predmete različitim tehnikama i materijalima za rad Sa svojim radovima učenici su sudjelovali na prodajnim izložbama u školi, knjižnici "Vladimir Nazor", Europskom tjednu mobilnosti, Markovom sajmu i Smotri učeničkog zadrugarstva.

U rad Sekcije izrade didaktičkog materijala, koja je ove godine djelovala pod nazivom "ZeGe kutak – lutkarska radionica pričaonica" ove je školske godine bilo uključeno 4 učenika. Rad u sekciji se provodio jednom tjedno po jedan školski sat.
Cilj rada ove sekcije bio je razvijanje interesa, radnih vještina i kreativnosti učenika te govorno-jezično izražavanje uz poticanje učenika za osmišljavanje kratkih priča i kreiranje lutaka vezanih za izražavanje. Kroz programske sadržaje članovi sekcije razvijaju svijest o važnosti kulture i tradicije te očuvanje okoliša.
Sekcija je edukativna (lutke, kratke priča, igrokazi), eko (uporaba otpadne ambalaže) i etno (sve lutke stilizirane su šestinskim šarama i bojama).

U rad Sekcije izrade nakita ove je školske godine bilo uključeno 7 učenika. Rad u sekciji se provodio jednom tjedno po jedan školski sat te je plan i program u cijelosti realiziran.
Učenici su vrlo aktivno i marljivo usvajali rad s materijalom za izradu nakita i ukrasa te su uvježbavali izradu nakita i ukrasa od kamenčića te drvenih i plastičnih perlica na sajli i žici. Aktivno su sudjelovali u pripremama za izložbe te prigodom prodaje svojih proizvoda.

Školska godina 2013/2014

Učenička zadruga "Lipa" ove je školske godine imala ukupno 33 člana. Osim stalnih članova brojni su i suradnici, od učenika, profesora do roditelja. Ministarstvo poduzetništva i obrta dodijelilo je sredstva dobivena na natječaju na koji se zadruga prijavila prošle školske godine.
Tijekom školske godine 2013./2014. zadruga je sudjelovala u različitim aktivnostima: Sudjelovanje na Europskom tjednu mobilnosti, prodaja radova povodom Integriranog dana, Izložba u knjižnici Vladimir Nazor, Božićna prodajna izložba u školi, prodajna izložba u Trgovačkom obrtu, prodaja radova u Zagrebačkoj banci, suradnja s Udrugom za prevenciju prekomjerne težine, prodaja radova u školi za Valentinovo, 12. smotra učeničkih zadruga grada Zagreba, Markov sajam, 26. smotra učeničkih zadruga Hrvatske, završna izložba povodom Dana škole, promoviranje korištenja platnenih vrećica za kupovinu, izrada didaktičkog materijala od otpada

Na svim navedenim prostorima izloženi su i prodavani raznovrsni radovi, osmišljeni, kreirani i izrađeni u sekcijama zadruge. U prodaji su pomagali i roditelji na svojim radnim mjestima, ali i mnogi koji su ih kupovali za svoje potrebe.

Zadruga je tiskala i kalendar za 2014. godinu uz donaciju tiskanja Tiskare Munger.

Učenička zadruga je dobila tijekom ove školske godine i neka priznanja i nagrade:Za sudjelovanje na XII. smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba 1. mjesto, 4.42014; Za sudjelovanje na XXVI. državnoj smotri. 23-24. 5 2014

Novčane nagrade za višegodišnji doprinos radu zadruge dobilo je sedam učenika i učenica koji su ove školske godine završili školovanje u našoj školi.

Školska godina 2012/2013

Učenička zadruga LIPA u školi djeluje 10 godina kao učenička zadruga dok se aktivnosti zadruge provode već 15 godina, koje su ove školske godine obilježene tiskanjem Kataloga proizvoda i letkom. Posebnost zadruge je njegova etno baština jer gotovo svi proizvodi imaju obilježja licitarskog srca i sličnih motiva vezanih za Zagreb i njegovu okolicu.
Zadruga ima četiri sekcije, četiri voditelja i 25 članova. Osim stalnih članova brojni su i suradnici, od učenika, profesora do roditelja.
U učeničkoj zadruzi »Lipa« nastaju prekrasni proizvodi, ukrasni i uporabni predmeti i suveniri. Tako su nastali predmeti od keramike (zdjele, vaze, šestinski kišobran), predmeti od platna (pregače, stolnjaci, platnene torbe izvezene vještim rukama zadrugara). Zatim su tu i oslikana platna likovnim tehnikama i batik tehnikom i razni predmeti izrađeni tehnikom kaširanja (lutke, zvečke, ukrasne kutije, kuglice i pisanice).

UČENIČKA ZADRUGA "LIPA"

U rujnu su članovi zadruge izlaganjem i prodajom radova sudjelovali na Europskom tjednu mobilnosti.
Članovi učeničke zadruge – dvije učenice i dvije voditeljice uspješno su predstavile aktivnosti zadruge na Državnoj smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske u Primoštenu. U listopadu je svoje radove predstavila okruženju škole i to prodajom radova u školskom dvorištu s kojom su svi izuzetno zadovoljni.
Prigodna Božićno-novogodišnja prodajna izložba radova održana je i u prostorima škole, u prostoru knjižnice Vladimir Nazor u Vodovodnoj ulici, prostoru Volksbanke u Ulici Račkoga te u Malom dućanu u Vodovodnoj ulici.
Prigodna prodajna izložba povodom blagdana Uskrsa održana je u školi te u prostorima Volksbankei Malog dućana.
U prodaji su pomagali i roditelji učenika i članova zadruge koji su proizvode zadruge promovirali i prodavali na svojim radnim mjestima.
Članovi zadruge sudjelovali su i na Županijskoj smotri učeničkih zadruga u Osnovnoj školi Granešina te osvojili 1. mjesto, a na Državnoj smotri učeničkih zadruga održanoj u Zagrebu članovi zadruge su dobili povelju za naj proizvod – Slagalice pričalice. Snimljen je i kratki film s tijekom izrade slagalice.
Na natječaj Ministarstva poduzetništva i obrta prijavila je i projekt za dodjelu novčane potpore – Slagalice pričalice.
Zahvalnice za sudjelovanje na smotrama i ostalim aktivnostima zadruge dobilo je 9 članova, a novčanu nagradu jedan učenik kao učenik koji je završio školovanje u našoj školi.

Mi smo klinci škole te (film)