Misija škole

Osnovna škola Nad lipom je po tradiciji odgojno-obrazovnog rada s učenicima s intelektualnim teškoćama u razvoju jedna od najstarijih škola u Republici Hrvatskoj.

Misija je škole kod učenika s lakom i umjerenom mentalnom retardacijom i utjecajnim teškoćama u razvoju razviti funkcionalna znanja, sposobnosti, vještine, umijeća i navike te uvjerenja koja će im omogućiti što uspješnije funkcioniranje u samostalnom životu. Zbog toga je nastava, koja se izvodi prema posebnim nastavnim planovima i programima, usmjerena na svakog pojedinog učenika, njegova predznanja, sposobnosti, potrebe i interese.

Posebna pozornost u cjelokupnom radu s učenicima posvećuje se njihovom emocionalno-socijalnom razvoju kako bi izgradili i jačali pozitivnu sliku o sebi, samopoštovanje, samopuzdanje i samozastupanje. Pedagoški poticajno i afirmativno ozračje ostvaruje se putem različitih oblika nastave, izvannastavnih aktivnosti, produženog stručnog postupka i rehabilitacijskih programa. Pri tome su nam važni što češći susreti naših učenika s vršnjacima bez teškoća u razvoju kao i participiranje u lokalnoj zajednici.

Kvaliteta odgojno-obrazovnog rada s učenicima neprestano se nadograđuje praćenjem suvremenih stručnih zahtjeva uz stalnu suradnju s roditeljima, stručnim institucijama, udrugama i lokalnom zajednicom. Upravo zahvaljujući kvaliteti rada škola je dugogodišnja vježbaonica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.

Vizija škole

Vizija nam je biti škola, koja će u partnerstvu s roditeljima, pružati učenicima s intelektualnim teškoćama osnovno školovanje i cjeloživotno učenje temeljeno na sistematičnoj evaluaciji njihovih postignuća i potreba, uz prateće rehabilitacijske programe.

Sastavni dio rada pri tome se odnosi na pripremu za inkluzivne oblike školovanja te pružanje različitih vrsta stručne podrške učiteljima i učenicima u redovitom sustavu putem referalnih oblika rada.