Projekt međunarodne eko škole

Eko kodeks eko-škole

Voda je kaplja, izvor i bara,
bila slatka ili slana
novi život za nas stvara.
Zato pazi, nije šala:

Kraj vode nek raste trava!
Čista i bistra
nek ti zrcalo bude,
a dom i ribi i žabi, dupinu i kitu.
Voda je iskra što život stvara
i održava.
Ako želiš zdrav biti,
moraš čistu vodu piti.
Kud god ideš - svakom reci:

To je voda - žedne krijepi;
Gdje god možeš - vodu štedi
svaka kaplja zlata vrijedi...

U školi dugi niz godina djeluje eko grupa. Mali ekolozi brinu o izgledu škole i okoliša, o pticama i zelenilu u školskom dvorištu, upoznaju domovinu i svoje znanje prenose drugim učenicima. Što je još važnije, ponašaju se kao „pravi” ekolozi. Učinili su oni mnogo toga: godinama se brinu o „svom” supu i dupinu Lipku, svojim prilozima sudjelovali su u razminiranju Hrvatske, proveli su projekt „Knjiga za prijatelja” za male Vukovarce s posebnim obrazovnim potrebama, provode akcije sakupljanja i recikliranja papira.

Na njihov podstrek škola je istaknula svoju kandidaturu za stjecanje statusa Međunarodne Eko škole. U aktivnosti su uključeni svi: učenici, učitelji, roditelji, stručna služba škole, tehničko osoblje, lokalna zajednica. Provodimo dva projekta: Put kapljice vode i Zbrinjavanje otpada.
U travnju 2009. godine Škola je po drugi put obnovila status međunarodne Eko-škole i na svečanosti upriličenoj povodom toga, preuzela zelenu eko zastavu. Zajedno s nama, zelenoj zastavi se radovao gospodin Željko Milić, predstavnik naših eko kumova iz APPLE HRVATSKA PowerCom sistemi d.o.o.

Kumovi Eko škole su Mariborska livarna Maribor, T-mobile Hrvatska i Apple Hrvatska PowerCom sistemi.

Naš put do Međunarodne Eko škole

Na svom putu do Međunarodne Eko škole Škola je prijavila praćenje dvaju projekata: Put kapljice vode pod motom “Ako želiš zdrav biti, moraš čistu vodu piti” te Odlaganje otpada pod motom “Otpad nije smeće, zato misli gdje se meće”

Što smo učinili do sada?

1. Formiranje eko odbora